Şirketlerde / İşletmelerde İnternet Erişim Yönetimi, Kısıtlama, Engelleme, Raporlama

Öncelikle bu yazımız üzerinden web sitemize gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaretiniz için teşekkürler. İş yerlerinde, işlerin yapılabilmesi için kullanıcılara (çalışanlara) sağlanan internet erişim hizmetinin yönetilebilir olması hakkında bir yazı paylaşmak istedik. Çalışanlara iş için kullanıma açılan internet erişimi mutlaka kontrol altına alınmalı ve erişim 5651 sayılı yasa gereğince dijital imzalı bir şekilde kayıt altında tutulmalıdır. İnternet erişim yönetimi sağlanmamış bir işletmede iş gücü kayıpları, internet üzerinde çalışanların gereksiz yere vakit harcaması gibi istenmeyen bir çok durumu yaşamamıza neden olmaktadır.

İnternet erişimi kontrol altına alınmamış işletmelerde çalışanlar, kendi Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında gereksiz yere vakit geçirebilirler. İnternet üzerinde işle ilgisi olmayan bir çok içerik olduğundan gereksiz web sitelerinde gezinerek vakit kaybı yaşayabilirler, oyun siteleri vb. eğlence amaçlı sitelerde zaman geçirebilirler. Youtube gibi video paylaşım sitelerinde uzun zaman geçirebilirler, kaçırdıkları dizileri iş saatleri içinde izleyebilirler. Bunların hepsi yaşanan durumlardır. İnternet ortamında boşa geçirilen bu zamanlar, iş gücü kayıplarını beraberinde getirmektedir. İşe olan konsantrasyon bir kere dağıldığı zaman zaten tekrar geri dönmek bile zaman almaktadır.

İş Yerinizde İş Gücü Kayıplarına İzin Vermeyin

İş yerinizde bu türden iş gücü kayıpları olmasını istemiyorsanız internet erişiminizi mutlaka yönetilebilir, izlenebilir bir hale getirmeniz gerekmektedir. Hem şirket ağınızın güvenliğini sağlayacak, hem de çalışanlarınıza sağladığınız internetin tamamen yönetilebilir bir durumda olması için mutlaka firewall (güvenlik duvarı) kullanmanız gerekmektedir. NetWall firmamız tarafından sağlanan, eksiksiz bir güvenlik duvarı çözümüdür. İnternet erişimi ile şirket ağınızın arasına konumlandırılan NetWall ile içeriden dışarıya olan tüm trafik kontrol altına alınabildiği gibi dışarıdan içeriye gelen her türlü trafik de kontrol altına alınarak üst düzey bir güvenlik sağlanmış olmaktadır.

Web erişim yönetimi servisi sayesinde internet erişimi belirli kullanıcılar için tamamen engellenebilir. Tamamen engellenen internet erişimi üzerinden sadece belirtilen web sitelerine erişim izni verilebilir. Oluşturabilecek seçenekler fazlaca olmakla birlikte sadece belirlenen internet sitelerine erişim de engellenebilir. Yani sadece Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilebilir. Oluşturulan tüm engellemeler örneğin öğle yemeği saatleri arasında (12.00 – 13.00 gibi) iptal edilebilir ve tüm internet normal şekilde açık hale getirilebilir. Kullanıcı bazlı yapılabilen bu kısıtlamalar eğer istenirse kullanıcı gruplarına göre de uygulanabilir. Örneğin departman bazlı olarak kullanıcı grupları tanımlanabilir. Muhasebe, satış, yönetim gibi ayrı ayrı gruplar oluşturularak bu gruplara özel erişim kuralları yapılabilir. Bir kullanıcı hangi grubun içerisine dahil edilirse o gruba atanan erişim haklarına sahip olacaktır.

Kullanıma açılmış olan internetin kayıt altında tutulması ve raporlanması da çoğu zaman yeni kurallar atanmasını gerektirmektedir. Örneğin bir kullanıcı işle ilgisi olmayan bir web sitesinde her gün çok vakit geçiriyorsa bu durum raporlamada ortaya çıkacaktır ve buna göre yeni bir kural oluşturulması gerekebilecektir.

İnternet erişiminizin yönetilebilir olması, raporlanması gerçekten işiniz için çok önemlidir. NetWall olarak 30 gün boyunca ücretsiz demo kullanımı yapmanızı sağlayarak sistemi tam olarak test etmenizi sağlıyoruz. Bize ulaşın karşılıklı olarak görüşelim. Ücretsiz demo kurulumunu gerçekleştirelim, önce test edin ve hiç bir satın alma riski olmadan kararınızı verin.

Dilerseniz kiralama yöntemi ile de firewall kullanımı sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak firewall kiralama yazımıza göz atabilirsiniz.

Bize ulaşmak için iletişim bölümündeki bilgileri kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir