Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Nedir?

Uzun zamandır tasarı olarak bekleyen ve 7 nisan 2016 tarihinden yayımlanarak yürürlüğe giren “6698 sayılı kişisel verilerin korunması” kişisel verilerin işlenmesinde öncelikle özel hayat gizliliği olmak üzere kişilere ait temel hak ve hürriyetleri korumak, bu verileri işleyen gerçek yada tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyulacak kuralları düzenleme amacındadır.

Kanunda belirtilen istisnalar haricinde, kişisel veriler ilgili kişiniz rızası olmaksızın işlenemeyecek, üçüncü kişilere ve yurtdışına aktarılamayacak. Kanun da tek tek belirtilmiş olan bu maddelere uyulmaması durumunda, sorumlular idari para cezasına çarptırılabilecektir. Kanuna uyulmaması durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Ayrıca bu veriyi ihlal ederek ele geçiren kişi ve kurumlara da 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezaları verilebilir. İdari para cezaları ise kanundaki duruma göre 5bin tl den başlayıp 1 milyon tl ye kadar çıkabilmektedir.

KVKK ( kişisel verilerin korunması kanunu verilerin asıl sahipleri tarafından kurum ve kuruluşlara emanet edilen bilgiler olarak değerlendirilmekte, veriyi işleyen kurum ve kuruluşların verinin gerçek sahiplerine emanet aldıkları veriler ile ilgili hesap verilebilir olmasını amaçlamaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir