İşyerinde İnternet Kısıtlaması (Engellemesi veya Yasaklanması) Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu yazımız aracılığı ile firmamıza ilgi gösterip web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Yazımızın, işyerinde internet kısıtlaması nasıl yapılır? İşyerlerinde gereksiz internet kullanımının önüne nasıl geçebiliriz? sorularına yanıt vermek istiyoruz. Bunun yanında bu kısıtlama ve internet kullanım yönetimini sağlayan güvenlik duvarı hizmetimiz olan NetWall ile tanışmanızı istiyoruz. Basit olarak açıklamak gerekirse, işyerlerindeki bilgi işlem kaynaklarının ortak kullanılmasını sağlayan yapılara ağ (network) adı verilmektedir. Örneğin bir yazıcının birden fazla kullanıcı tarafından kullanılması, bir kaynağın ağ bağlantısı vasıtasıyla ortak kullanılması anlamına gelmektedir.

Verdiğimiz örnekteki yazıcı gibi aslında işyerlerinde kullanıma açtığımız internet erişimi de bir kaynaktır. İnternete erişmemizi sağlayan modem adını verdiğimiz cihazlar, doğrudan ağımızı oluşturan switch adı verilen cihazlara bağlanmaktadır. Böylece tek bir internet erişimi o ağa bağlı olan tüm kullanıcıların hizmetine verilmiş olmaktadır. İşyerindeki tüm kullanıcılar ağ üzerinden modem cihazına erişerek internete ulaşmaktadır.

Peki bir kullanıcının, mesai saatleri içerisinde internet üzerinde, iş harici gereksiz vakit geçirmesi, sosyal medya hesaplarında gezinerek zaman kaybetmesi, Youtube gibi video içerikli sitelerde dizi izlemesi sizce ne kadar adil?

Mesai saatleri içerisinde bir çalışanın iş verene iki saatlik maliyeti nedir? Örneğin yirmi kişinin görev yaptığı bir işyerinde her kullanıcı gün içerisinde bir saat internet üzerinde iş harici vakit geçirse yirmi saatlik bir iş gücü kaybı ortaya çıkmıyor mu?

Kullanıcılara iş yapmaları için sağladığımız internet erişimini mutlaka yönetmemiz gerekmektedir. İnternet erişiminin mutlaka kurallar dahilinde düzenlenmesi, her kullanıcının hangi web sitelerini ziyaret ettiği, ne kadar zaman harcadığı gibi tüm detaylar raporlanarak kayıt altına alınmalıdır. Bu yönetimi sağlayacak olan cihaz, kullanıcı ağı ile modem arasına konumlandırılacak bir firewall (güvenlik duvarı) cihazıdır. NetWall, tüm bu yönetim gereksinimlerini yerin getirebilen eksiksiz bir firewall çözümüdür.

  • İşyerinizde, kullanıcıların gereksiz web sitelerine girişi yasaklar,
  • Her kullanıcıya veya kullanıcı grubuna özgü kurallar dahilinde web erişim yönetimi sağlar,
  • Kullanıcıların, Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi sosyal medya sitelerine erişimini engeller ve iş gücü kayıplarını ortadan kaldırır,
  • Herhangi bir kullanıcının internet erişimini tamamen engelleyebilir,
  • Herhangi bir kullanıcının internet erişimini sadece belirlenen web sitelerine girebilir olarak düzenleyebilir,
  • Tüm kullanıcıların, ne zaman, hangi web sitesini ziyaret ettiğini, ne kadar süre ile o web sitesinde kaldığını, gibi tüm detayları rapor halinde tutabilir ve saklayabilir,
  • İşçi – işveren arasında oluşabilecek bazı hukuksal anlaşmazlıklarda kayıt altına alınmış olan tüm raporlar, adli geçerliliğe sahiptir.

Bu saydıklarımız şimdilik kısaca belirttiğimiz bazı unsurlardır. Çalışanlarınıza sağladığınız internet erişiminin mutlaka yönetilebilir bir durumda olması gerekmektedir.

Bu konuda yardımcı olmak için hazırız.

NetWall ürünümüzü otuz gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilir, öncelikle test edebilir, daha sonra alım kararı verebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir