Network Güvenlik Sistemleri (Firewall) Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle NetWall firewall sistemleri web sitemizi ziyaret etmek suretiyle firmamıza ve markamıza göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkürler. Bu yazımızda genel olarak firewall sistemlerinin ne olduğunu, işletmelere nasıl katkılar sağlayabileceğini, hangi riskleri minimum seviyelere indirebileceğini aktarmaya çalıştık.

Firewall sistemleri şirketinizde veya kurumunuzda kullanmakta olduğunuz, iş operasyonu gereği kullanıcılarınıza paylaştırdığınız internet bağlantısı ve ilgili risklere dikkatinizi çekmek, ortadan kaldırabilmeniz için geliştirilmiş ve global olarak neredeyse bütün kurumlarda kullanılmakta olan bir sistemdir.

Öncelikle internet bağlantınız için bir güvenlik duvarı (firewall) kullanmıyorsanız içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü siber saldırıya, virüs tehditlerine açık durumda olduğunuzu bilmelisiniz. Kurumsal ağınızı bu siber tehditlere karşı koruma altına alacak olan güvenlik duvarı çözümümüz, aynı zamanda internet kullanımınız için bir çok alanda fayda sağlayacak katma değerli servislerle birlikte gelmektedir.

Güvenlik duvarı ve kurumsal network yönetim sistemleri markamız olan NetWall, bilgi işlem altyapınızı koruma altına alarak, tüm internet erişimlerinin yönetilebilmesi ve raporlanması gibi işlemleri yerine getirmektedir.
Raporlama ile ifade etmek istediğimiz; 5651 sayılı yasa gereği kurum çalışanları için sağlanan internet erişimleri, zaman damgalı ve imzalı olarak kayıt altına alınıp saklanmalıdır. NetWall çözümümüz ek olarak herhangi bir donanıma ihtiyaç bırakmadan 5651 sayılı yasa gereği tutulması gereken kayıtları üzerinde tutabilmektedir.

NetWall Sistemimizin bazı önemli faydalarını kısa kısa başlıklar altında toplamamız gerekirse;

1- Güvenlik Duvarı Çözümü ile internet ortamından gelebilecek her türlü siber atağa ve virüslere karşı savunma sağlanmış olur.

2- 5651 Log Kayıt Sistemi ile yasaya uygun bir şekilde erişimlerin kayıt altında tutulması sağlanır.

3- Web Erişim Filtreleme Özelliği ile kullanıcıların iş ihtiyaçları harici internet erişimlerinin engellenmesi düzenlenmesi ve böylece iş gücü kayıplarının önüne geçilmesi sağlanır.

4- Web Önbellek ( Cache) Özelliği sayesinde ziyaret edilen web siteleri her seferinde baştan indirilmez, sadece değişiklikler indirilerek çok daha hızlı internet erişimi ve internet kotasını olabilecek en verimli haliyle kullanabilmenizi sağlar.

5- Kullanıcı Filtreleme Özelliği ile kablosuz ağ şifresini bir şekilde öğrenenlerin ağa dahil olarak internete çıkmaları engellenir. Sadece izin verilen tablet, cep telefonu ve bilgisayarlar internete erişebilir. Kullanıcıların internet üzerinden film, müzik vb. medyaları indirmeleri engellenerek hattın hız stabilitesi sağlanır.

6- T.C. Kimlik Numarası veya SMS Sistemi ile Kimlik Doğrulaması Özelliği ile internet üzerinden işlenebilecek her türlü suçun doğrudan kullanıcının sorumluluğunda olmasını sağlar. (Sizin internetiniz üzerinden herhangi bir siber suç işlendiğinde, herhangi bir kayıt sistemi yoksa sorumluluk tamamen internet hat sahibinin olmaktadır. Otellerde nasıl ki oda numarası veya sms doğrulaması yapılıyorsa aynı şekilde internet paylaşımı yapıyor olacaksınız.)

7- Load Balance Özelliği sayesinde birden fazla internet aboneliğini birleştirerek hız arttırma imkanı sağlamaktadır. (Örneğin sistemimizde kullanmak üzere 16 Mbps hızında iki ayrı ADSL aboneliğiniz var, bunları birleştirip tek bir internet gibi size toplamda 32 Mbps hızında internet sağlayabilir)

8- Failover Özelliği sayesinde internet bağlantınızın yedekli bir şekilde hiç kesilmeden çalışması sağlanır. (Örneğin bir Türk Telekom ADSL hattı aboneliğiniz, bir de Turkcell 4,5G internet abonelğiniz var. Sistemimiz tanımlanan kurallar dahilinde ADSL bağlantısı kesintiye uğradığında otomatik olarak diğer hattan çalışmayı mümkün hale getirmektedir)

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] sonra kayıt altına alarak loglama yapmaktır. Bu loglama yani kayıt işlemini yapan sistemler firewall (güvenlik duvarı) sistemleridir. Bu noktada bizler de NetWall olarak internet loglama çözümü […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir