5651 Sayılı Kanuna Uygun Güvenlik Duvarı (Firewall) Kayıt Sistemi

Web sitemize ve markamıza gösterdiğiniz ilgi için öncelikle teşekkürler. Bu yazımızda 04.05.2017 tarihinde yasalaşması kabul edilen ve resmi gazetede yayınlanan 5651 sayılı, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” hakkında bazı bilgileri aktarmaya çalışacağız. 5651 sayılı kanunun resmi gazete üzerinden incelemek ve detaylarına erişmek isterseniz aşağıdaki link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/05/20070523-1.htm

Aslında kanun gereksinimlerine göre önlem alıp uygulamaya geçmesi gereken iki odak noktası bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Superonline, Türk Telekom gibi internet servis sağlayıcıları diğeri de bir internet aboneliği üzerinden internet erişimi sunan kişiler veya tüzel kişilerdir. Biz NetWall Güvenlik Sistemleri olarak bu ikinci kapsama giren kişiler veya tüzel kişiler yani şirketler için kanuna uygun bir şekilde erişim kayıt ve erişim kontrol çözümü sunan hizmetleri ulaştırıyoruz. İnternet servis sağlayıcılar, zaten kendi içlerinde bu kayıtların tutulmasını istenilen şekilde sağlamaktadır. Ayrıca erişim kontrolleri de mahkeme kararları veya BTK kararları ile düzenlenir durumdadır.

5651 sayılı kanuna göre, niteliği ne olursa olsun bir topluluğa internet erişimi sağlıyorsanız, bu erişim kayıtlarını kanun kapsamında belirtildiği gibi dijital imzalı bir şekilde kayıt altında tutmanız ve erişim kontrolleri politikalarını uygulamanız gerekiyor. İnternet erişimi sağladığınız topluluk, çalışanlarınız olabilir, işletmenize gelen misafirler olabilir, kafe, restoran ve otel gibi işletmelerin müşterileri olabilir. Örneğin kafenize gelen müşterilerinizin terörizm ile alakalı web sitelerine erişimini engellemelisiniz. Yine örneğin işletmenizdeki çalışanların bazı web ortamlarına erişimlerini engellemelisiniz.

NetWall Network Güvenlik Sistemleri olarak 5651 sayılı kanun gereksinimlerine uygun, dijital imzali kayıt tutma servisini NetWall güvenlik duvarı ile sağlıyoruz. NetWall güvenlik duvarı çözümümüz ile hem yasaya uygun bir şekilde erişim kayıtlarını tutabileceksiniz hem de internet erişim kısıtlamaları ile kontrol sağlayabileceksiniz.

Kafe, restoran veya otel gibi halka açık yerlerde internet erişimi öncelikle T.C. kimlik doğrulama sisteminden geçerek doğrulanır ve istemcinin internete erişimi sağlanır. Ardından internet üzerindeki tüm erişimleri bu kimlik numarası üzerine kayıt edilir.

İşletmelerde ise bilgisayar kullanıcıları üzerinden erişim tanımlaması yapıldığı için çalışan her personelin erişim kayıtları bilgisayar bazında tutulur. Tekrar hatırlatmak gerekirse NetWall firewall donanımızda tutulan bu erişim kayıtları, tamamen kanuna uygun bir biçimde dijital imzalı bir biçimde tutulmaktadır. Diğer bir şekilde ifade etmek gerekirse herhangi bir soruşturma durumunda, yetkililere vereceğin internet erişim kayıtları, imzalı ve şifreli olacağından kesinlikle yasal olarak kabul gören esas kayıtlar olacaktır.

Bu bilgilerden sonra 5651 sayılı kanuna göre erişim kayıtlarınızı tutarak ve erişim kontrol politikalarını uygulayarak çalışmak bu konudaki risklerinizi ortadan kaldıracaktır.

NetWall güvenlik duvarı sistemimizi 30 gün boyunca deneyebilirsiniz. Demo kurulumları tamamen ücretsizdir ve 30 gün boyunca deneme yapabilmeniz için firmamız tarafından kurulumu yapılarak size teslim edilir. 30 gün sonunda kararınızı vererek sistemi satın alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiler, fiyat teklifi ve sormak istedikleriniz için iletişim bölümünden firmamıza ulaşabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir